Bir sanat galerisini aydınlatmak için LED kaynaklar kullanabilir mi?

Bu sorunun cevabını High Technology Lighting’in yönetici ortağı Thomas Holgeth cevaplıyor…

Sorunun cevabı ise Holgeth’e göre “evet”. LED teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde pazarda şu anda herhangi bir sergi alanını ya da sanat galerisini aydınlatabilecek potansiyele sahip birçok LED aydınlatma kaynağı bulunuyor.

Ancak paranızı bu aydınlatmalara saçmadan önce hem aklınızdaki LED’in yeteri kadar parlak olup olmadığını hem de uygun optik performansa sahip olup olmadığını bilmelisiniz. Fakat tüm bunlardan da daha önemlisi aklınızdaki LED’in renk performansıdır. Mesela aklınızdaki LED’in renk sıcaklığı nedir ve renk görselleştirme indeksinde derecelenmesi Ra 90+ olan, yüksek bir CRI oranına sahip mi? Bu soruların cevabını da bilmeniz gerekir.

Birçok sanat galerisi bugün hala geniş oranda geleneksel, yüksek enerjili, tungsten halojen aydınlatma kaynakları kullanıyor. Çünkü bu kaynaklar neredeyse maksimum renk görselleştirmesi olan Ra 100 değerini sunuyor. Eğer kullanılacak olan LED aydınlatma kaynağı 85 ile 90 arası bir CRI değer sunuyorsa; o halde “iyi bir renk görselleştirmesine sahip” denebilir.

90 ve üzeri ise “mükemmel renk görselleştirmesi” diye tanımlanabilir. Bu da sizin sanat çalışmanızın olabilecek en iyi şekilde görünmesini sağlar.

Örneğin Thomas Holgeth; High Technology Lighting’de, endüstrinin en iyi LED aydınlatma kaynağını, Xicato Artist Series formunda ürün teklifinin içine kattıklarını söylüyor. Artist Series ile LED ve fosfor spesifikasyonunun her ikisi de dikkatli bir şekilde kontrol ediliyor. Böylece standart bir 80 Ra üzerindeki CRI değeri ile karşılaştırıldığında; 95 Ra’nın üzerinde bir CRI değerine ulaşılıyor.

Renk görselleştirme indeksi, geleneksel CRI metriğinin sadece ilk sekiz pastel referans örneğini değerlendirir. Yüksek CRI’a sahip LED’ler, CRI referans setinin daha doygun renkleri ve cilt rengi örnekleri için mükemmel sonuçlar elde etmek üzere optimize edilmiştir.

Derin kırmızı bir R9 referans örneği LED gelişiminin odağı olmuştur. 76 değeri Artist Serisi’nde 2700K, 3000K ve 3500K sıcaklıklarında elde edilmiştir. 4000K’da ise 85’e ulaşılmıştır.

Bu tür sonuçlar, standart LED’ler ve kompakt flüoresan ya da metal halide lambalar gibi, diğer düşük enerjili kaynakların sunduklarından çok daha iyi performans gösteren halojen lambalara denk bir aydınlatma sunar.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2017/02/can-i-use-led-lighting-to-light-an-art-gallery-