“Lux Awards 2014”ün kazananı CoeLux

Coelux2CoeLux, “Lux Awards 2014” ödülleri kapsamında yılın Aydınlatma Kaynağı İnovasyonu dalında ödüle layık görüldü.

Lux Ödülleri, her yıl, en iyi ve en yeni inovasyonları bir araya getiriyor ve en ilham verici olanlar ise “kazanan” olarak ilan ediliyor.

Birçok farklı kategoride aydınlatma dünyasının liderlerinin yer aldığı yarışmada CoeLux, Light Source Innovation of the Year (Yılın Aydınlatma Kaynağı İnovasyonu) ödülünü aldı. Jüri, CoeLux’ün bu girişimine “çığır açan yapay bir aydınlatma ve gerçek olduğuna inanmanız için gözlerinizle görmeniz gerekiyor” yorumunu yapıyor.

 LuxLive sergisinde de ziyaretçileri adeta büyüleyen CoeLux’ün kabinini ziyaret eden katılımcılar tekrar tekrar aynı soruları soruyor: İhtiyaç duyduğunuz boş alan nedir? Işık kaynağı hareket ediyor mu? Hedef ne? Bu sorular aslında bu kadar etkileyici bir teknoloji ile karşılaşıldığında gayet normal.

Bu çalışma gerçekten de etkileyici: Gökyüzünün doğallığında, ikna edici bir mavilikte, belli bir mesafeden güneşe benzer aydınlatma kaynağı beliriyor. Sonrasında direkt ve yaygın aydınlatmanın karışımı olan bir etki yaratıyor. Bu etki keskin ve katı bir dinamiklik içermiyor ama siz ne olursa olsun hissediyorsunuz. Bu gökyüzü ışığını, pencerenin olmadığı bir koridorda, CoeLux’ün LuxLive Sergisi’ndeki kabininde izleyebiliyorsunuz.

Coelux1

 LuxLive Sergisi’nde CoeLux kabininden bir görüntü

Tüm etki; içeriye süzülen güneş ışığının küçük bir odaya aslında “hayat” getirmesi ve doğal gün ışığı ile aynı renkleri barındırmasından kaynaklanıyor. Böylelikle güneşin Rayleigh etkisi ve normal ışığın yarattığı atmosfer taklit ediliyor. CoeLux bu efekti titanyum dioksit nano partiküllü net bir polimer katmanı ile gerçekleştirmeyi başarıyor.

 CoeLux’ü geçen yıl UK pazarına sokan Ideaworks firmasından Kevin Andrews bu aydınlatma kaynağı hakkında tüm gün boyunca konuşmaktan kendini alamadığını söylüyor. Normalde insanlar çabucak sergi alanını gezerken CoeLux’ün kabinine girdiklerinde acele etmiyorlar.

 Andrews bu aydınlatma kaynağının tek bir versiyonu olmayacağını teknolojik açıdan gidilecek daha fazla yer olduğunu söylüyor. Aydınlatma kaynağı henüz hareket etmiyor, renk derecesi henüz dinamik değil, bu çalışma için gereken alan bir metre kadar… Ayrıca 340W elektrik gücü tüketiyor ancak LED’ler geliştikçe bu oranın da düşeceği öngörülüyor.

Böyle bir elektrik gücü için aydınlatmadan kısıtlama gerekmiyor ancak ışık kalitesiyle ilgili bir kıyaslama yapılabilir. Örneğin yedi tane LV downlight, başka bir alanda, bu güce eş değer olarak verilebilir.  CoeLux, ticari macerasının henüz çok başında ve bu da şu anda var olan fiyatlarına elbette yansıyor. Fabrika çıkışı £40,000, ürünlerin yüklenmesi ve yerleştirilmesi için ekstra £3,000-£5,000 daha. Bu fiyatlar insanı biraz geride durmaya itebilir. Ancak gösterilen ilgiye bakılırsa oldukça potansiyel var.

Ürünün yaratıcısı Paola Di Trapani ise CoeLux’ün bu özel inovasyonu hakkında yaptığı basın açıklamasında seyircilere defalarca şu iki cümleyi tekar etti: “Bu güneş! Bu gökyüzü!”

 Ürün güzel sanatlarda ya da aydınlatma tasarımında yapılan, ışıkla ilgili bir bilim araştırmasından çok daha farklı bir şey. Eğer doğal ışığı taklit etmek istiyorsanız sadece güneşi taklit edemezsiniz, atmosferi de taklit etmeniz gerekir. CoeLux teknolojisi ile tam da bunu yapıyor. Di Trapani: “Bu bir lamba değil, bu aydınlık, bu başka bir şey.” diye konuşuyor.

 Eğer LuxLive’daki ilgi bir ölçü ise şu kolaylıkla söylenebilir ki CoeLux’ün geleceği çok parlak ve oldukça mavi.

 Haber kaynakları: http://luxreview.com/news/515/coelux-wows-attendees-at-luxlive

http://www.coelux.com/en/blog/coelux-wins-lux-awards-2014-light-source-innovation-of-the-year/26