Neden sadece CRI’yı değil, aynı zamanda R9’u da anlamak önemlidir

Rengi nasıl açıklarsınız? Daha doğrusu, doğru olmayan renklere karşı doğru renkleri nasıl açıklarsınız?

Çünkü söz konusu olan ışığı ve nesnelerinizi anlamak olunca, bunu yapmak önemlidir.

Örneğin, ürünlerini sergilemek için doğru ışık tipini seçerken perakendeciler başka noktaları da dikkate almalıdır.

LED teknolojilerinin yaydığı ışığın, akılda tutulması gereken farklı yönleri ve özellikleri vardır.

CRI değerleri, rengi açıklamada en yaygın yöntem haline gelmiş durumda. Ancak söz konusu olan renksel geriverim ve ışık kalitesi, özellikle de R9 olduğunda anlaşılması ve dikkate alınması gereken bundan çok daha fazlası.

R9 aydınlatma değerinin ne olduğunu ve önemini açıklamak için önce CRI’ın (Color Rendering Index) ne olduğunu hatırlatarak başlayalım.

CRI; bir ışık kaynağının, güneş ışığı gibi bir referans ışık kaynağı ile karşılaştırıldığında, nesnenin tam ve doğal renklerini gösterebilme yeteneğini ölçen bir değerdir.

CRI’ın maksimum değeri 100 kabul edilir (gün ışığı). 80, 90, 100 gibi yüksek CRI değerine sahip ışık kaynakları, renkleri en doğru şekilde gösteren, en iyi ışık kaynaklarıdır.

Tüm CRI, 14 test rengi kullanır ve bunlara R1’den R14’e kadar değer verir. Her bir renk için, yüksek değer, rengin iyi geriverildiği anlamına gelir. Ancak genel olarak kullanılan CRI değeri, bir ışık kaynağını yalnızca ilk 8 renge karşı ölçer ve pastel renk aralığı olan R1-R8 değerlerinin ortalamasını alır. R9’dan R12’ye kadarlık kısım değerlendirilmez.

Ama bunlar en doygun renklerdir: kırmızı, sarı, yeşil ve mavi. R13 ile R14 de toprak tonlarıdır.

Kırmızı rengin, insan gözünün görmesi için önemli olması nedeniyle –giysiden gıdaya ve sanat eserlerine kadar neredeyse her şeyde- yüksek R9 değeriyle birleştirilmiş yüksek CRI, gerçek rengin en canlı sunumunu yaratır.

R9 değeri önemlidir

Bir restoranda, mutfağınızda ya da yemek masanızda yemeklerin mükemmel görünmesini istersiniz.

Balık, meyve, et, sebze gibi çoğu gıdanın içinde yüksek miktarda kırmızı renk bulunur. Bu maddelere yönlendirilen ışık kaynağında yüksek R9 değeri yoksa, yemek, çok da iştah açıcı olmayan yanlış bir renkte görünür.

Aynı şekilde; ister müzede ister sanat galerisinde ya da evinizde olsun, sanat eserinizin, sanatçının hayal ettiği ve ona göre ortaya koyduğu gibi görünmesini istersiniz.

Sanat eserleri, en doğru, canlı ve tüm renk spektrumunu mümkün olduğunca en iyi şekilde yayarak aydınlatmalıdır.

Artık seçeceğiniz ışıkta neden R9 spesifikasyonları aradığınızı biliyorsunuz.

Günlük hayat kırmızılarla ile dolu, bu yüzden R9 değerinin aydınlatma standardı olması anlam kazanıyor.