Nobel ödüllü Shuji Nakamura, mikro-LED ve lazer aydınlatmanın potansiyellerinin altını çiziyor

Yarı-iletken aydınlatma üzerine Çin’de yakın bir zamanda gerçekleşen 13. Çin Uluslararası Forumu’nda (SSLCHINA 2016) endüstri uzmanları global aydınlatma endüstrisindeki yeni trendler hakkında olumlu fikirlerini ilettiler. Ayrıca sektörün profesyonelleri akıllı ve ileri teknolojilerin ortaya çıkışındaki potansiyel konusunda da iyimserlerdi.

Nobel Ödülü sahibi Shuji Nakamura da, kendisi aynı zamanda California Santa Barbara (UCSB) Üniversitesi, Mühendislik/Mataryeller Bölümü’nde Profesör, aydınlatma endüstrisindeki yeni trendleri destekliyor. Bu trendleri şöyle sıralamak mümkün; mikro-LED, Li-Fi teknolojisi ve lazer aydınlatma. Nakamura bunların endüstride devrim yaratma potansiyeli olduğunu da söyledi.

Potansiyele rağmen, mikro-LED’lerin ticarileştirilmesi 10 yılı bulabilir

Nakamura mikro-LED’lerin OLED’leri dahi gölgede bırakabileceğini söylüyor. Mikro-LED’ler OLED’ler gibi polarizörlere ya da filtrelere ihtiyaç duymuyor ancak yine de üstün bir parlaklık ve daha fazla uzun ömürle birlikte enerji verimliliği de sağlayabiliyor. Buna rağmen, Shuji Nakamura, mikro-LED’lerin endüstriye adaptasyonunda zorlu olabilecek şu iki noktaya dikkat çekiyor. Birincisi dış kuantum verimliliğini (EQE) etkileyen LED çip boyutu. Mikro-LED’ler ultra küçük çiplere sahiptir ve bu da çok az akım yayım alanına sahipler demektir. Az akım yayım alanına sahip olmak sizi oldukça yüksek akım yoğunluğuna kadar götürebilir. İkinci zorlu nokta ise; kaynak teknolojisi ve bu teknolojiyi alıp mikro-LED’lere transfer etmek. Nakamura ayrıca mikro-LED ve RGB lazerin LED teknolojisinden çok daha iyi iletim kapasitesine sahip olduğunu da vurguluyor.

Shuji Nakamura, lazer aydınlatmaya talebin yükseldiğini ve lazer otomotiv farları, mikro yansıtıcılar, lazer TV’ler gibi farklı uygulamalarda geniş bir şekilde kullanılmaya başlandığını söylüyor. Otomotiv aydınlatmasında lazer aydınlatmanın LED’lere göre daha fazla avantajı var. LED aydınlatmanın tam ışın parlaklığı 300 metreye kadar çıkabilirken lazer farlarda bu rakam 600 metreye kadar yükselebiliyor.

ABD Ordusu Lı-Fi’yi daha güvenli bir iletişim adına benimsiyor

Shuji Nakamura, forumda Li-Fi teknolojisinin potansiyeline de vurgu yaptı. Forumda konuşan Nakamura, Li-Fi’nin pazar değerinin ve görülebilir ışık iletişiminin 2022’ye kadar 115 milyar dolar olacağını da sözlerine ekledi.

Li-Fi iletişimi LED’leri veya lazer teknolojilerini benimseyebilir ve böylelikle Wi-Fi’ye kıyasla çok daha iyi bir iletim kapasitesine ulaşabilir. Li-Fi, kablosuz iletişim ve el ile yapılan uygulamalarla sınırsız aplikasyonlara sahip olabilir.

Haber: BizLED Bureau
Haber kaynağı: http://bizled.co.in/shuji-nakamura-stresses-on-potentials-of-micro-led-laser-lighting/