SAHA TESTİ: Lighting Passport; renkleri doğru okumak için biletiniz.

Asensetek Lighting Passport, Lumu, Illuminati ve endüstri standardı Sekonic C700 ile karşılaştırıldığında nasıl bir performans gösteriyor?

LED’ler her şeyi mahvetti. Onlardan önce HMI’ların doğru bir şekilde ölçülmesi zordu, ancak spektrum sorunları bir kere çözüldüğünde ışık kaynağınızın gerçek renk dağılımı hakkında bilgi edinmesi ve filtre ve jelleri ile bunları eşleştirmek kolay oluyordu.

Eğer ışık kaynaklarınızın rengini kontrol etme konusunda ciddiyseniz, Lighting Passport’a bir göz atın.

Bununla birlikte, gittikçe artan bir şekilde LED dünyasına geçtiğimizde, aydınlatmanızın rengini ölçmek için daha iyi araçlara ihtiyacımız olduğu giderek daha belirgin hale geliyor. Görüntü yönetmeni ve özellikle de ışık şeflerinin bunun için düşünmesi gereken araç kesinlikle Asensetek Lighting Passport. Asensetek’in Lumu, Illuminati ve endüstri standardı Sekonic C700 ile karşılaştırarak onu daha iyi tanıyabiliriz.

Pahalı Çözüm
Lighting Passport Asensetek’ten geliyor ve açıkça en başta film endüstrisi için tasarlanmamış bir araç. Piyasası mimari aydınlatma tasarımcıları gibi görünüyor, ancak film endüstrisi, başlangıçta bizim için tasarlanmamış çok sayıda aracı kullanıyor ve önemli olan doğru aracın doğru işe hizmet etmesi.

Lighting Passport, C700’e kıyasla bazı avantajlar sunuyor.

Lighting Passport’un asıl problemi fiyat. Lumin’den daha doğru ve Illuminati’den daha geniş bir veri seti sunarken bu ürün 1200 dolar bandında halbuki diğer iki ürün de 300 doların altında. Lighting Passport kesinlikle daha doğru bilgiler sunuyor ancak
soru şu olmalı: Bu bilgiler gerekli mi? Özellikle, 1500 dolarlık bir Sekonic C700 alabileceğinizi düşündüğümüzde hangisinin daha kullanışlı bir araç olduğunu bilmek gerekli.
Ortalama bir bağımsız yönetmen ya da başlangıç seviyesinde bir ​​görüntü yönetmeni için, masraf muhtemelen buna değmez. Bununla birlikte, bir görüntü yönetmeni olarak merdivenleri tırmanırken veya bir ışık şefi olarak çalışmaya odaklandıysanız, doğru bir renk sayacı harcadığınız paraya göre ve Lighting Passport C700’e kıyasla bile bazı avantajlar sunar.

LED ürünleriniz ile flüoresanları eşleştirmek birkaç yüz dolarlık jel ve filtre siparişi verecekseniz, o parayı doğru bir şekilde harcadığınızı bilmek önemli. 1/8 eksi yeşil ile 1/4 eksi yeşil arasında bir fark bile olsa bu pahalı bir hata olabilir; bu da hatalı pembe skintonlara ve post prodüksiyonda ekstra iş yüküne neden olabilir; bu nedenle Lighting Passport ile elde edeceğiniz yüksek hassasiyet aslında size tasarruf olarak geri dönebilir.

Nasıl kullanacaksınız?
C700, film endüstrisi için sadece hassasiyeti ile değil, aynı zamanda film seti dostu boyutu ile de önemli bir noktada. Yine de biz Lighting Passport’u kullanmaktan çok keyif aldık. Örneğin ayarları değiştirme ve menüler arasında gezinti hızı, C700’e göre temel avantajlardı. C700 bir akıllı telefonla eşleştirilmediğinde daha fazla dayanıklılık ve işlevsellik sunarken, birçok kullanıcı için Lighting Passport özellikle ikisi arasındaki maliyet tasarrufu göz önüne alındığında daha mantıklı olabilir.

Yapılan testler
Yapılan testler için, gün ışığı, pencerden gelen ışık, Hive LED’in farklı ayarlarını ve flüoresanları kullandık. Ayrıca, 1970’lerden eski bir Minolta renk sayacı da testlere dahil ettik ama modern dönemde artık bu ölçünün dikkate almadığımızı açıkça belirtmek gerekir. Tungsten, gün ışığı ve hatta modern flüoresanlar için bile geçerli veriler sunarken artık LED ile beraber tutarsız değerler sunuyor.

Sonuçlar
Grafiğin gösterdiği şey hakkında konuşmaya başlamadan önce, neyin gösterilmediğinden bahsetmek gerekli. Hem C700 hem de Lighting Passport’un en iyi özelliği iki cihaz arasında düzenli olarak eşleşen ve en yararlı bilgileri veren spektrum grafiği. Işığınızdaki yeşili azaltmak için iyi bir yeşil jel bir arıyorsunuz? Lumu, Minolta ve C700 hepsi jel üzerinde kullanım önerileri verirken hiçbiri birbiriyle eşleşmedi. En iyi sonuçları, sayacın tahmin ettiği jeli değil, jelin hangi yeşili yok ettiğini spektruma bakarak yaptığımız testlerde elde ettik.

Örneğin, güvenilir eski Minolta, bir ışığı dengelemek için eksi yeşil miktarını fazla verdiği için çok pembe fleshtonlara yol açıyor; Lighting Passport ve C700, ayrıntılı spektral grafikleriyle bunu elde etmek için çok daha iyi bir yöntem veriyor.

Grafiğin gösterdiği şey ise metotların tungsten ve tungsten dereceli kaynaklardaki okumalarında birbirine daha yakın kümelenme eğiliminde olması ve tungstenden daha da uzaklaşmasıyla daha da parçalanması eğiliminde olması. Film yapımcıları, günışığı dengeli ışıklarla inşa edilmiş bir dünyada giderek daha fazla zaman geçirirken, renk sayaçlarını zorlu nesnelerle güven altına alıyor. Bununla birlikte, Lighting Passport, C700 ve Illuminati’nin tümü, tahmin edilebilir bir şekilde izlenen ve birimleri değerlendirme, birbirlerine ve görüntüleyiciye uydurma açısından bir film setinde hayat için kullanılabilen okumalara sahip.

Lighting Passport’u bir kaç hafta kullandıktan sonra tüm kalbimizle tavsiye ediyoruz. Temel dezavantajı ergonomi (kendi ekranına sahip değil) ve fiyatı. Ancak akıllı telefonla eşleştirme avantaj mı yoksa dezavantaj mı kestirmek zor. Bu passport ile akıllı telefonunuz daha akıllı ve daha hızlı çalışmaya devam edecek çünkü devrim yaratmak için kullanılan C700’deki menüler arasında geçiş yapmak şimdi iPhone 6S ve Passport’a kıyasla çok yavaş hissettiriyor.

Bir tane almalı mısınız?
Eğer yeni başlıyorsanız, ve sanat yönetmeni veya ışık şefi olmak gibi bir derdiniz yoksa, sadece daha iyi seçimler yapabilmek için, Lumu’dan biraz daha hassas ölçümler sunan ve aynı bütçeye sahip Illuminati alabilirsiniz. The illuminati ve C700, bateri ile çalışıyor. Bu anlamda Lighting Passport gibi USB ile şarj etmekten daha pratik bir çözüm sunuyorlar. Lighting Passport, USB’ye bağlı da çalışıyor, yani pil biterse çözümsüz değilsiniz. Eğer ışık kaynaklarınızın rengini kontrol etme konusunda ciddiyseniz, Lighting Passport’a bir göz atın.

Teknik özellikler:
Dalgaboyu aralığı: 10nm artışlarla 380-780nm
Aydınlatma aralığı 5-50.000lux
+/- .5nm hassasiyet
Ölçümler Korelasyonlu Renk Sıcaklığı (CCT), CRI, CWS, aydınlatma, ayak mum, Spektrum Diyagramı
76.5 gram ağırlık
68,5 mm x 17 mm x 56 mm

Kaynak: https://nofilmschool.com/2017/07/lighting-passport-your-pass-accurate-color-reading