Soraa, Uluslararası Işık Günü’nü Kutluyor

Her zaman her yerde hazır bulunan ışık; güzelleştirme, iyileştirme, enerji kazandırarak harekete geçirme ve ilham verme gücüne sahiptir.

Güneş ışığı, milyarlarca insanı besleyecek tüm dünya ekinlerini geliştirirken örneğin, elektrik ışığı insan verimliliğini artırır.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), ışığın bilim, kültür, sanat, eğitim ve sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisini kabul ederek 16 Mayıs 2018’de Uluslararası Işık Günü’ne ev sahipliği yaptı. Düzenlenen bir dizi etkinlikle UNESCO, insanlara hem ışığı hem de UNESCO’nun evrensel eğitim, eşitlik ve barış misyonunu gerçekleştirmesinde ışığın oynadığı rolü takdir etme imkanı sundu.

Soraa olarak tek kelimeyle mükemmel olan ışığın gücüne yabancı değiliz ve UNESCO ile birlikte Uluslararası Işık Günü’nü kutlamaktan dolayı büyük bir heyecan duyduk.

Bugüne özel olarak, Soraa makale, röportaj ve videolarında yayımlanmış, dünya çapında aydınlatma tasarımcılarından ve etkili sektör profesyonellerinden bir alıntı derledik;

1. “Işık bir mekânı belirler. Işık ve gölge, objeleri ve mekânları heykel ve mimari unsura dönüştürür. İzleyicinin hissedeceği ve duygusal etkileşime gireceği şekilde mekânlara güzellik, heyecan, drama ve anlam katar.”
– Darrell Hawthorne, Architecture&Light Kurucu Ortağı, “Masters of Light: Darrell Hawthorne”

2. “Aydınlatma, mimariye yaşam katma sanatıdır. Bir mekân için bu kadar önemlidir, bir bina için bu kadar önemlidir. En başta oluşan sanatsal vizyondur.”
– Gabrielle Serriere, Bağımsız Aydınlatma Tasarımcısı, “Masters of Light: Gabrielle Serriere”

3. “Aydınlatma tasarımcıları daima yeteneklerimizi geliştirmenin yollarını arıyor. Bu yüzden ana amacımızın, bir mekânı veya belirli bir sanat eserini yaşayan ve hissedenlere cazip aydınlatma deneyimleri sunmak olduğunu hiç unutmamamız gerekiyor.”
– Marc Langlois, Detroit Institute of Arts Aydınlatma Tasarımcısı, “Color Temperature: The What, How and Why”

4. “Işık bize mekânlara etkili bir şekilde değer katma olanağı sunar. Kullanıcılarını rahat hissettirirken aynı zamanda üzerinde çalıştığımız mekânların doğasını ve güzelliğini güçlendirmeye yol açacak ışık-odaklı deneyimler yaratmak istiyoruz.”
– Işık Sanatçısı Rolf Zavelberg, “Light as Art, Not Design”

5. “Şahsen bence kesin olarak iyi veya kötü ışık diye bir şey yok. Farklı lambalar, nesnelerde farklı ifadeler oluşturur ve her insanda kişisel deneyimler doğrultusunda farklı duygular yaratır.”
– Mutfak Uzmanı Sachiko Sachiko, “Food Meets Light”

6. “Işık insanların duyguları, ruh halleri ve atmosfer üzerinde düşünmeleri de dahil, hem bilinçli hem bilinçsiz olarak çevrelerini algılama biçimlerini kesinlikle değiştirebilir. Zarif bir sanat eseri uygun bir şekilde aydınlatılırsa odak ışık, eserin malzeme ve dokusunu ortaya çıkarır ve estetiğin otantikliği izleyicileri hayrete düşürerek duygularını harekete geçirir.”
– Atsushi Kaneda, Worktecht Kurucusu, Temsilci Yöneticisi ve Tasarımcısı, “When Art and Design Collide: The Conrad Hotel Osaka Takes Luxury Lighting to a New Level”

7. “En iyi nihai renk kombinasyonlarını hem doğal ve hem de yapay ışık kullanarak yaratmayı tercih ediyorum, dolayısıyla ışık, yaratım sürecimde çok büyük bir rol oynuyor. Renk alanı sanatı beni büyülüyor, aynı şekilde eserlerimde de baskın olarak büyük renk alanları kullanıyorum.”
– Lineer-Geometrik Soyut Resim Sanatçısı Fraser Renton, “Light+Building Artist Spotlight: Fraser Renton”

8. “Işık, görsel enerjidir.”
– Charles Selander, Soraa Teknik Satışlar Yöneticisi, “Simply. Perfect. Light.”

9. “Bizler ışık renk ve kalitesi havarileriyiz.”
– George Stringer, Soraa Satış ve Kanal Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı, “Simply. Perfect. Light.”

10. Bu gezende var olan her canlı için; insanlar, bitkiler… her varlık için güneş ışığı en doğal ve müşfik kaynak. Bu ışık altında büyüdük biz. Her varlık hayatta kalmak için güneş ışığına muhtaç. Bu yüzden en iyi iç mekân aydınlatması güneş ışığıdır.”
– Shuji Nakamura, Nobel Ödülü Sahibi ve Soraa Kurucusu, “Color – with Soraa Founder Shuji Nakamura”