Soraa’dan “Sağlıklı” lamba serisi

Yaşam ve yaşam tarzlarını iyileştiren yenilikçi ürünler yaratma misyonunun bir devamı olarak, tam spektrumlu LED teknolojisi lideri Soraa, hiç mavi içermeyen LED lamba portföyünü tanıtıyor.

Soraa’nın “Sağlıklı” ürünleri, LED renk biliminde çığır açan patentli ZeroBlue teknolojisi özelliğine sahip. ZeroBlue sayesinde Soraa Healthy ürünleri, melanopik lümenleri geleneksel LED’lere kıyasla yaklaşık yüzde 40 azaltan mavi içermeyen spektrum yayıyor. Üstelik bunu yaparken diğer uyku dostu LED’lerin sarı renk tonuna da izin vermiyor.

Soraa’nın mor LED’leriyle birlikte kullanılan Soraa “Sağlıklı” ürünleri, mavi aralığında geniş boşluğa sahip bir spektrum üretmek için tasarlanmış yeşil ve kırmızı fosfor karışımını bir araya getiriyor; maviyi tamamen ortadan kaldırırken canlı, doğal beyaz ışık ve renksel geriverimle sonuçlanan yüksek kaliteli ışığı koruyor. Ne loş ışık ne renk şemaları; sadece sağlıklı, mavi içermeyen ışık.

Neden ZeroBlue?

Güneş, sabahları üretkenlik ve uyanıklığı destekleyen doğal mavi ışık yayar. Gün ilerledikçe gün ışığı doğal olarak gittikçe daha az mavi içerir ve bu da bedeni uykuya hazırlar.

Ancak insanlar uyanık oldukları zamanın gittikçe daha fazla kısmını kapalı ortamlarda ve yapay ışık altında, akşam saatlerinde dinlendirici bir uykuyu engelleyebilecek mavi ışığa aşırı maruz kalma riski altında geçiriyor. Soraa “Sağlıklı” lambaları, bedenin, günün sona erdiğini daha rahat fark etmesine ve böylelikle sağlıklı bir uyku döngüsünün doğal adımlarından faydalanmasına yardımcı oluyor.

“Mavi ışınımın sabahları sizi uyandırıp güne hazırladığını biliyoruz, ancak bu, geceleri sorun olabiliyor çünkü sirkadiyen ritmimizi karıştırıp uykuyu engelleyebiliyor –mavi ışığa aşırı maruz kalmanın sık rastlanan bir yan etkisi,” diyor Soraa Baş Mühendisi Dr. Aurelien David.“ “Soraa’da ışığın günlük yaşamımız üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna inanıyoruz ve bu yüzden ışık kalitesinden taviz veremeyiz,” “Renk kalitesinden ödün vermeden, geceleri sağlıklı ve uyku döngünüze saygılı bir ışık kaynağı sağlamak için mavi içermeyen ürünler geliştirdik.”

ZeroBlue ortamlar

Aydınlatma tasarımcıları, mimarlar ve şartname hazırlayıcıları geleneksel olarak her zaman, ışığın ortama kattığı güzelliğe odaklanmıştır. Ancak artık gittikçe daha fazla sağlığa vurgu yapıyor ve ürün tasarlarken sağlık ve refahın insan deneyiminde önemli olduğunu dikkate alıyorlar.

Soraa’nın “Sağlıklı” çözümleri, şimdi artık bu senaryoları destekleyen daha geniş bir lamba yelpazesine sahip oldukları anlamına geliyor. Konut alanları devasa bir fırsat sunuyor. Bununla birlikte, oteller ve sağlık bakım tesisleri gibi, refahı öncelikli tutmanın misafir deneyimini yükselteceği ticari uygulamalar da gittikçe artıyor.

Verimli mavi LED’lerle ilgili buluşundan dolayı Nobel Fizik Ödülü alan Soraa Kurucu Ortağı ve Kurul Üyesi Shuji Nakamura, Soraa “Sağlıklı” LED lambaların oluşturulmasını tavsiye eden kişi. “Sağlıklı aydınlatma seçeneklerinin sunulduğu yeni bir çağa giriyoruz,” diyor Nakamura. “Türünün ilk örneği olan Soraa ‘Sağlıklı’ ürünlerinin piyasaya sunulmasıyla şimdi sirkadiyen sağlığı daha doğrudan ve olumlu bir şekilde etkileyebilecek durumdayız. Soraa’nın mavi içermeyen lambalarının tanıtımı, insanların ışık ve onun günlük hayatlarımızdaki etkisi hakkındaki fikirlerini dönüştürecek. Mavi içermeyen çözümler yalnızca bir başlangıç, bizler yalnızca doğada bulunan ışığa en yakın, ileri, dinamik aydınlatma çözümlerini geliştirmeye devam ediyoruz.”