Spectrum Genius Studio: Profesyonel Fotoğrafçılar için Yeni Özellikler

SpektrumG1TLCI, Televizyon ve Film endüstrisinde kullanılan aydınlatma ve armatürler için yeni bir değerlendirme standardı.“Spectrum Genius Studio [SGS]” aplikasyonu tüm TLCI bilgisine kolayca ve çabuk bir şekilde ulaşmanıza olanak tanıyor.

“Spectrum Genius Studio [SGS]”, Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından düzenlenen Television Consistency Index’in (TLCI) standartlarını izliyor. Lighting Passport (Aydınlatma Pasaportu) ile birlikte çalışıldığında SGS; yapımcılar, renk uzmanları, aydınlatma elektrikçileri ve teknisyenler gibi profesyonellerin; bir aydınlatma kaynağı ya da tüm kurulum için TLCI hakkında tam ve detaylı bilgiye ulaşmalarına olanak tanıyor. Tek bir parmak dokunuşuyla, akıllı telefonunuzda tüm okuma ve bilgiler anında görüntüleniyor. Kolaylıkla ölçüm sonuçlarınızı depolayabiliyor, kaydedebiliyor ya da iş arkadaşlarınız veya müşterilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca tercihe bağlı Fresnel veya Flood Light referans bilgilerinizi de ayarlayabilirsiniz.

Televizyon Aydınlatması Eşleştirme Faktörü

Dahası, “Spectrum Genius Studio [SGS]”, sadece TLCI bilgisi sunmuyor, SGS aynı zamanda Renk Uzmanı/Sanatçısı’na tavsiyeler de veriyor. “Renk Uzmanı Tavsiye Tablosu” renk uzmanlarının aydınlık, renklilik ve renk tonu konularında ayarlamalar yapabilmeleri için en iyi referansları sunar. Kamera operatörleri bu rehberi, ihtiyaç duyduklarında, kameralarını ayarlamak için kullanabilir. Diğer taraftan görsel efekt editörleri, en iyi sonucu alabilmek adına, ışığı, rengi ve renk tonunu her bir 12 renk bölgesi için artırabilir ya da düşürebilir

SpektrumG2
Spectrum Genius Studio: Profesyonel Fotoğrafçılar için Yeni Özellikler

SGS, sadece tüm SGS-iPad özelliklerine sahip değil. Bu özelliklerine aynı zamanda LBi, CCi, Beyaz Ayarı, Pozlandırma Değeri, Poz Dengeleme, ISO, Aperture (Açıklık) ve Shutter gibi profesyonel fotoğrafçılığın birçok popüler parametresi de eklendi. “Spectrum Genius Studio”, fotoğrafçılara, değişik stillerde fotoğraflar yaratmaları için doğru bilgi sağlıyor.

SpektrumG3
Yeni ve Tamamlanmış Parametreler

■ Beyaz Ayarı (White Balance)
Beyaz ayarı, (WB) gerçekçi olmayan renk saçılmasını kaldırma sürecidir. Böylelikle gerçekte beyaz görünen objeler fotoğrafınızda da beyaz olarak görselleştirilecektir.

Bir kamerada doğru beyaz ayarı, ışık kaynağının “renk sıcaklığını” da hesaba katmalıdır. Bu da beyaz ışığın göreceli sıcaklık veya soğukluğuna işaret eder. Gözlerimiz, farklı aydınlatma kaynakları altında neyin beyaz olduğuna karar vermede oldukça iyidir. Ancak dijital kameralar genellikle otomatik beyaz ayarı (AWB) konusunda sıklıkla zorluk yaşarlar. Bununla birlikte göze hoş görünmeyen mavi, turuncu ve hatta yeşil ışık saçmaları yaratırlar. Dijital beyaz dengesini anlamak bu tip renk saçmalarından kaçınmanızı böylelikle fotoğraflarınızı daha farklı aydınlatma durumları altında da geliştirmenize yardımcı olur.

Beyaz Ayarı bazen gri ya da nötr ayarı gibi da adlandırılır. Bu denge ayarı, renkleri düzeltmek ya da efekt için kasıtlı olarak onları değiştirmek için kullanılır.

SGS, kullanıcılara hedefledikleri CCT’yi ayarlamalarına olanak sağlar. Ayrıca kullanıcının nötr ya da belli renkler için fotoğrafı ayarlaması adına bir renk tablosu da sunar.

■ Poz Dengeleme (Exposure Compensation)
Poz Dengeleme, fotografik pozlandırma metresi tarafından belirtilen, pozlandırmayı ayarlamak için kullanılan bir tekniktir. Burada belirlenen pozlandırmanın optimal imajdan daha az olmasına neden olabilecek faktörler göz önünde bulundurulur. Bu faktörler; alışılmışın dışında aydınlatma dağıtımı, kamera sistemlerinin içindeki varyasyonlar, filtreler, standart olmayan süreçler veya niyet edilen underexposure/overexposure gibi durumları içerebilir. Yönetmenler bu tekniğe shutter açısı veya film hızı (poz indeksi) gibi diğer faktörler için de başvurabilir.

■ ISO、Aperture & Shutter
Foto-Duyarlılık (ISO):ISO değeri ne kadar yüksekse ışığın emilebilirliği de o kadar yüksektir. Yüksek emilebilirlik ise karanlıkta çekeceğiniz fotoğraflarda en iyi sonuçları verir. Aslında normal şartlarda, yüksek ISO değeri (fotoğraf-algısı daha güçlü demektir) parazitlerin daha güçlü olması anlamına gelir.

■Aperture
Kamera, aparture’ı (açıklık) lens açıklığı boyutunu, alan derinliğini, fotoğraf kalitesini ve shutter’ın içinden birlikte giren ışığı kontrol etmek için kullanır.

■Shutter
Işık kapakçığı olarak da bilinir. Kamera shutter’ı kritik bir noktada, pozlandırma zamanını kontrol etmek için kullanır. Shutter zamanı kısaldıkça pozlandırma zamanı da kısalır.

■ TLCI (Televizyon Aydınlatma Devamlılığı İndeksi)

Stüdyo aydınlatması için 5 TLCI seviyesi: En zayıftan (<25) en yükseğe (>85) 5 TLCI kategorisi

85-100
Bu aralıkta yanlışlar çok küçüktür. Renk uzmanı bunları düzeltmeyi düşünmeyecektir.
75-85
Renk uzmanı bu aralıkta büyük ihtimalle renk performansını düzeltmek isteyecektir. Ancak burada kolaylıkla kabul edilebilir bir sonuç alınabilir.
50-75
Renk uzmanı bu skalada hataları kesinlikle düzeltmek isteyecektir ve muhtemelen kabul edilebilir sonuçlara ulaşacaktır. Ancak bunu yapmak zaman alacaktır.
25-50
Renk görselleştirmesi bu aralıkta zayıftır ve iyi bir renk sanatçısı bunu düzeltmek isteyecektir. Ancak sonuçlar yayın standartlarına uygun olmayacaktır.
0-25
Renk görselleştirmesi bu kategoride kötüdür ve renk umanının bunu düzeltmek için uzunca bir süre uğraşması gerekir. Kaldı ki bu uzun süren uğraşıdan sonra bile sonuçlar yayın için yine de uygun olmayabilir.

■ TLMF (Televizyon Aydınlatması Eşleştirme Faktörü)
TLMF, kullanıcılara tercih edilebilir Fresnel veya Flood Light’larının verilerini kendilerini referans alarak ayarlamalarına olanak sunar. Kullanıcılar TLMF referansını kıyaslama için seçtiklerinde; Assessment Index, ColorChecker Chart, Colorists Advice ve Spectrum Reference’ın hepsi hesaplamalarında onu temel alacaktır.

SpektrumG4

■ Renk Kontrolü Tablosu (Colorchecker Chart)
Renk uzmanları, aydınlatma elektrikçileri; “Referans Aydınlatma Kaynağı” ile “Aydınlatma Kaynağı Ölçümü” arasındaki farkı görsel olarak anlayabilirler. Aynı zamanda her renk parçasının altındaki Q değeri, aydınlatma kaynaklarındaki “Referans” & “Ölçüm”
arasındaki benzerlik yüzdesini de söyler.

Örneğin, eğer kırmızımsı bir sahne istiyorsanız ancak sizin ölçüm sonuçlarınız aşağıdaki gösterildiği gibiyse, kırmızı ciddi bir şekilde renk değiştirecektir. Böylelikle insanlar rengi ayarlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyacaktır.

SpektrumG5

Renk Sanatçıları için Tavsiye
Bu tablo; 12 renk bölümünde; aydınlık, kroma, renk tonu için gerekli olan çekim ve yönlendirme düzeltmelerini gösteriyor. Semboller ne kadar + ya da – değer içerirse, performans o kadar kötü ve düzeltmesi o kadar zor demektir.

SpektrumG6

Akıllı Filtre
Akıllı Filtre, aydınlatma kaynaklarının değişen renk sıcaklıkları için filtre önerileri sunar. Kullanıcılar sadece hedefledikleri renk sıcaklığını ayarlarlar. Daha sonra SGS, ölçümlemelerine göre en iyi filtreyi bulur. Önerilen filtreyi uyguladıktan sonra da yeni TLCI, CCT, CRI değerlerini ve diğer parametreleri hesaplar.

Tüm dünyada BBC, NBC, CNN, Disney ve ITV gibi bazı ünlü kanallar TV profesyonellerine aydınlatma standardı için TLCI kullanmalarını öneriyor. TLCI ile, renk uzmanları işlerini prodüksiyon esnasında çok daha hızlı bir şekilde halledebilir ve stüdyolar post-prodüksiyon maliyetlerini azaltabilirler.
“Spectrum Genius Studio”yu dünyanın ilk spektrometresi Lighting Passport ile kullanmayı deneyin. Televizyon, yayın ve film endüstrisi böylelikle bugüne kadarki en iyi sonucu alacaktır.

Haber kaynağı: http://www.asensetek.com/spectrum-genius-studio-iphone/