Search

Yapı Bilgi Yönetimi (BIM) Danışmanlığı – BIM Project Türkiye

BIM nedir?

BIM (Building Information Modeling: Yapı Bilgi Modellemesi, Yapı Bilgi Sistemi) mimari projelerin tasarım ve inşa süreçlerinde çalışan profesyonellerin ortak olarak kullandıkları 3 boyutlu bir bilgi paylaşım sürecidir.

Bugüne dek 2 boyutlu CAD programlarında yapıların teknik resimi çizilebiliyordu. BIM ile artık yapının dijital ortamda tüm paydaş süreçlerini içeren bir prototipi yapılması mümkün. 2 boyutlu CAD programlarıyla farklı ortamlarda birbirinden bağımsız ve her biri ancak kendi içinde güncellenebilen iki boyutlu görüntüler üretilebilirken, BIM ile plan, kesit, görünüşler hatta metraj tabloları her an en güncel haliyle modelin içinde yer alıyor.

Sadece model güncellenerek ihtiyaç duyulan tüm bilgi, istenilen herhangi bir zamanda modelin içinden dışarıya alınabiliyor.

Yapı malzeme sektöründe BIM dosyalarının önemi

İngiltere başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde zorunlu olan BIM, açık avantajları nedeniyle Türkiye’de de her gün artan kullanım oranına sahiptir. BIM’ in yaygınlaşması yapı sektöründe mimari süreçlerde yer alan ürünlerin BIM dosyalarının oluşturulması, güncel tutulması ve etkin şekilde paylaşılarak mimarların, mühendislerin kullanımına sokulmasına ilişkin yeni bir ihtiyaç yarattı. B2B pazarlamanın en önemli bileşeni olan hızlı ve güncel sağlanması gereken teknik dökümanların içinde artık BIM dosyaları da yer alıyor.

Proje çizim süreçlerinde kullanılan malzemelere ilişkin BIM dosyalarının mimarların ve mühendislerin erişimine açık olması, henüz tasarım aşamasında ilgili malzemenin marka ve gerekli detay çözümlemeleri ile proje içinde kendisine yer bulmasını sağlar, pazara entegrasyonu ve satış ihtimalini arttırır, rekabet avantajı sağlar. Satış ve pazarlama süreçlerinde çok önemli bir kaldıraç olan BIM dosyalarına ilişkin ihtiyaç açık olsa da, markalar çoğu zaman bu dosyaları oluşturmakta veya güncel tutmakta güçlük çekerler.

Markalar, BIM dosyalarını çoğunlukla bir seferlik oluşturur, web sitelerine yükler, ancak yeni ürün eklemek, var olan üründe değişiklik yapmak veya ürünleri kaldırmak gerektiğinde günlük iş akışı içinde hızlı aksiyon almakta güçlük çekerler.

Ağustos Teknoloji’nin sağladığı hizmetler:

Ağustos Teknoloji temsilcisi olduğu BIM Project ile kurumların dijital dönüşüm süreçlerinde bir halkayı daha tamamlıyor. Öncelikle markanızın ürettiği malzemelere ilişkin veri tabanının optimize edilmesine ilişkin bir ön çalışma yapıyoruz.

Bu veri tabanını kullanarak konvansiyonel süreçlerle mümkün olmayacak hızda BIM kütüphanenizin kurulmasını ve bulut üzerinden yönetilmesini sağlıyoruz.

Arkadaki veri tabanı üzerinden üretilen BIM dosyalarında değişiklik yapmak isterseniz, veritabanından sadece ilgili alanda değişiklik yapmanız yeterli olacak. Bu yöntemle, hızlı, güvenilir ve güncel BIM dosyaları sürekli kullanıma açık olacak.

BIM Project çalışma prensibi

BIM Project tasarım sürecinde ihtiyaç duyulacak detayda, ilgili ürünün replikası yerine, temel jenerik geometrik formu (sizin ürün detayınız ayrıca ek bir hizmet olarak da çalışılabilir) üzerine veri tabanından verileri yerleştirerek BIM dosyalarını oluşturur.

Bulut üzerinden markanıza özel hazırlanacak kütüphane bu yolla çok hızlı oluşur ve her zaman güncel kalır. Genellikle görselleştirme süreçlerinde kullanılan ürün replikasından oluşan BIM dosyalarının her ürün için ayrıca oluşturulması gerekir.

Markalar genellikle hep bu aşamayı hedefledikleri için BIM Kütüphanesi oluşturmakta ve kütüphaneleri güncel tutmakta güçlük çekerler. Oysa jenerik geometriler üzerinde doğru veriler, tasarımcılar tarafından daha çok talep edilmekte, yaygın şekilde kullanılmaktadır.

BIM Dosyalarının geometrisi

image

LOD 100: Kapalı Kutu

Strüktürel malzemeler için uygun sadece temel geometrik formlar. Ürünler için kullanımı mümkün değil.

image

LOD 200: Jenerik Geometri

Benzer tipteki tüm ürünlerin görünümü birbirlerinin aynısıdır. Tasarımcılar, tasarım süreçlerinde spesifikasyona ilişkin ihtiyaçları tanımlayabildikleri bu düzeyde geometriyi kullanmayı tercih eder. BIM Project veri tabanı kullanılarak bu düzeyde otomatik BIM dosyası üretilmektedir.

image

LOD 400: Detaylı Geometri

Ürünün tam bir replikası olan detaylı geometrideki ürünler genellikle görselleştirme için gereklidir.  BIM Spesifikasyonlarında bu düzeyde görselliğe gerek yoktur. Bu objelerin tek tek ürüne özel üretilmesi gereklidir. Tüm markalar bu seviyeyi hedeflediği için BIM kütüphanesi oluşturmakta ve güncel tutmakta güçlük çekerler.

BIM Project nasıl çalışır?

image
  • Ürünlerinize ilişkin bir veritabanı dosyası oluşturmanıza destek veriyoruz.
  • Ürün verilerinizi doğru BIM geometrisi ile eşleştiriyoruz.
  • Kullanıcılar markanıza özel hazırlanan cloud linkini kendi yazılımlarında plugin olarak açarak veya web sitenizden indirerek ürünleri kullanabiliyorlar.

Ağustos Teknoloji desteği ile;

image
  • Markanıza özel BIM Kütüphanenizi hızlıca oluşturabilir her an güncelleyebilirsiniz.
  • Web tabanlı erişime açık olan BIM kütüphanenize özel bir adres oluşturabilir, ya da kendi web siteniz üzerinden erişime açabilirsiniz.
  • Markanıza özel BIM kütüphanesini Revit, Archicad veya Allplan uyumlu bir plug-inn e dönüştürülerek, tasarımcılara daha kolay erişim sağlayabilirsiniz.
  • BIM Project Türkiye temsilcisi olarak sizinle bu süreci beraber yürütüyoruz.