Search

İki yeni aydınlatma parametresi: “Melanopik Işık” (Melanopic Light) ve “Sirkadiyen Uyarıcı” (Circadian Stimulus)

image

Yakın zamanda Spectrum Genius Mobile Plus (SGM+) ve Spectrum Genius Essence Plus (SGE+)’a iki yeni aydınlatma parametresi eklendi: “Melanopik Işık” (Melanopic Light) ve “Sirkadiyen Uyarıcı” (Circadian Stimulus)

Güneş ışığıyla ilgili bu iki parametre aydınlatma sektörü profesyonellerinin, aydınlatma tasarımcılarının ve mimarların, aydınlatmanın insan sağlığına etkileri üzerinde daha fazla kontrol kazanmalarına yardımcı olabilir.

· Melanopik Işık: Eşit melanopik lüks (EML) diye de bilinir. Işığın insan üzerindeki biyolojik etkilerini ölçmek için doğası gereği ışığa duyarlı retinal gangliyon hücrelerine (ipRGCs) ağırlıklandırılan ışık akı yoğunluğu metriğidir.· Sirkadiyen Uyarıcı: Sirkadiyen Uyarıcı (CS), Lighting Research Center (Aydınlatma Araştırma Merkezi -LRC) tarafından ışık kaynaklarının neden olduğu melatonin baskılanma seviyelerini ölçmek için önerilen ve binalarda uygun aydınlatma seviyelerini belirlemek için kullanılan yeni bir metriktir.

Akıllı telefonların yaygın kullanımına bağlı olarak pek çok insan artık mavi ışığın etkileriyle yakından ilgileniyor.

Genel olarak söyleyecek olursak, zararlı mavi ışık esasen 464nm dalga boyunda ışık içerir.

Mavi ışığın zararlı etkilerinin olup olmadığı yalnızca bir nitelik meselesi değil, daha çok niceliğiyle ilgilidir.

Bu nedenle belli bir ışık kaynağının ne kadar mavi ışık içerdiğini belirlemek için onun spektrumuna bakmamız gerekir. Aslına bakılırsa, doğal güneş ışığı da bir miktar mavi ışık içerir.

Modern bilim, insan gözündeki 3 tür fotoreseptör hücrenin mavi ışığa oldukça duyarlı olduğunu keşfetti. Bu da melatonin üretimini baskılayıp bizi daha uyanık, daha az uyuşuk hissettirir. (Melatonin salgısının uyku getirici özellikleri vardır.)

  • SGM+ kullanıcıları için yeni Melanopik Işık parametreleri ücretsizdir.
  • SGE+ kullanıcıları için yeni Melanopik Işık parametreleri yalnızca 9,99 USD’dır.

Sirkadiyen Uyarıcı (CS) parametresini nasıl edinebilirim?

Bu yeni ve faydalı aydınlatma parametresini edinmek için basit bir şekilde SGM+ veya SGE+ uygulamalarını kullanarak 10 aydınlatma ölçümü alın ve bunları Spectrum Genius Cloud’da “açık” (public) olarak ayarlayın!

1. “Ölçüm” sayfasını açtıktan sonra, “Parametreler”e tıklayın.

2. Ekranı kaydırarak mevcut parametreler arasında dolaşın ve yeni parametrenin listeye eklenip eklenmediğini kontrol edin.

3. Eklenmemişse, 10 spektrum ölçümü alınıp kayıtları açık (public) olarak ayarlayarak yeni parametre edinilebilir.

image