Search

Renksel Geriverim İndeksi (CRI) ve Soraa Farkı

Soraa markasını Türkiye pazarı ile 2014 yılında tanıştırdık. Soraa’yı diğer LED retrofit markalarından ayıran bir çok özellik bulunuyor.

  • Mavi değil, “Mor” çip ile üretildiği için Dünya’nın ilk ve tek “Full Spektrum” LED’i.
  • Mıknatıslı bir yapı ile basitçe değişebilen SNAP LENS sistemi kolayca açı, renk sıcaklığı, ışık şekli değişimine olanak tanıyor. Videosunu şuradan izlemek mümkün. https://youtu.be/Im4EHd1Yw_g
  • Tek çip kullanılması ve patentli lens teknolojisi ile aynı lümen seviyelerinde dar açılarda daha yüksek candela elde edebiliyor. Yani ışığın kontrolünü daha iyi yapabiliyorsunuz.
  • Aynı zaman genellikle diğer LED ürünlerin renksel geriverim indeksi (CRI) 80, en fazla 90 olurken, Soraa 95 CRI bir çözüm sunuyor. Sadece 8 renkte değil, hesaba katılmayan diğer 7 renkte de yani 15 renkte 95 değerini veriyor.

Bu özellikleri sayesinde Soraa marka lambalar şimdiden önemli üreticilerin kataloglarında yerini buldu. Aynı zamanda 3 sene içerisinde bir çok Sanat Galerisi, Müze, Restoran ve Mağaza projelerinde kullanıldı.

Yine de Soraa’yı anlatırken zorlandığımız oluyor. Ve her zaman önerimiz karşılaştırmak oluyor. Yani Soraa ile rakip ışık kaynaklarını aynı şartlar altında değerlendirmek.

Geçen haftalarda önemli bir sergi projesi için aynı konu gündeme geldi. “Büyük ve ünlü” bir marka ile Soraa ürünü aynı tablo üzerinden karşılaştırıldı.

İkisi de 3000K olan lambalardan hangisinin tablodaki renkleri canlı gösterdiğini söylememe gerek yok sanırım. Sanki senelerdir tozda bekleyen bir tablonun sağ tarafını silmişsiniz gibi bir görüntü ortaya çıktı. Konu sadece CRI değil, aynı zamanda full spektrum bir ışık kaynağı ile renklerin her tonunu yakalamak mümkün.

Hatta geçen haftalarda Wall Street Journal’da yayınlanan şu makaledeki ifadeler de dediklerimizi doğrular nitelikte: “Işık kalitesinde quantum sıçraması için, Soraa çözümlerine bakın” (“An insider tip: For a quantum leap in light quality, check out the Soraa line.”)

image

Siz de yeni projenizde bu kaliteye sahip olmak isterseniz, bize ulaşın.