Search

Soraa’dan yeni bir araştırma: LED Renk Kalitesi

2 LED lambası arasında yan yana yapılan bir karşılaştırma
2 LED lambası arasında yan yana yapılan bir karşılaştırma

Enerji verimli LED aydınlatma algısında beyazlık ve renksel geriverimin güçlü bir etkisi olduğu açığa çıktı.

GaN on GaN teknolojisiyle bilinen Soraa, LED aydınlatma üzerine gerçekleştirdiği yeni araştırmasının sonuçlarını duyurdu. Bu sonuçlara göre, beyazlık ve renksel geriverimin LED aydınlatma algısında önemli bir etkisi olduğunu kanıtladı. Çalışma, Penn State Üniversitesi’nden Kevin Houser’ın liderliğinde yürütüldü ve Institutional Review Board (Kurumsal Değerlendirme Kurulu) tarafından onaylandı.

Çalışma katılımcılarının çoğu, geleneksel mavi renk temelli LED’ler yerine Soraa’nın tamamen görünür spektrumdaki Violet-Emission 3-Phosphor (VP3) teknolojisiyle yapılmış lambalarının beyazlığını ve renksel geriverimini tercih etti. Akkor flamanlı ve halojen gibi geleneksel aydınlatma kaynaklarına benzer bir şekilde Soraa lambaları, tüm görünür spektruma sahip bir ışık sunuyor. Bu sayede de kırmızılar ve parlak yeşiller gibi önemli renkler dahil, sıcak doymuş renkleri yayabiliyor.

Bunun da ötesinde, bu lambalar giysilerde, kağıtlarda ya da plastik gibi beyaz nesnelerde Optik Parlatıcı Ajanları (OBAs) harekete geçiriyor ve daha beyaz görünmelerini sağlıyor. Maalesef maksimum verim ve ucuz ürün yarışında olan birçok LED üreticisi spektrumun bazı parçalarını es geçiyor. Bunun sonucunda mavi LED temelli aydınlatma ürünlerinde gerçek beyazlık ya da iyi bir renksel geriverim gerçekleşemiyor.

Soraa’nın Doğal Beyaz VP3’lü tamamen görünür spektrumdaki lambaları, mor dahil, gökkuşağındaki tüm renkleri yayabilmek üzere geliştirildi. Bu da OBA’ları harekete geçiriyor ve beyaz rengi mükemmel bir şekilde göstermelerini sağlıyor.

Penn State Üniversitesi’ndeki yapılan bu çalışma gösteriyor ki katılımcıların büyük çoğunluğu, renk spektrumu açısından kısa dalga boyundan yoksun standart LED aydınlatmalara karşın Soraa’nın tüm görünür spektrumu ile renklendirilmiş objeleri tercih ediyor. Buna ek olarak kullanıcıların %90’ı, ister beyaz bir elbiseye, bluza ya da kendi gülüşlerine bakıyor olsunlar, Soraa’nın lambalarıyla ortaya çıkan beyaz rengi tercih seçiyorlar.

Çalışma katılımcıları, standart LED lambalara kıyasla (CRI 85) VP3 canlı renkli Soraa lambaları altında (CRI değeri 95) renklerin çok daha doygun, canlı ve çekici göründüğünü söylüyor. Araştırma sonuçlarına göre şirketin VP3 teknolojisi, renkleri güvenli bir şekilde renklendiriyor ve renk doygunluğunda bir değişim yaşatmıyor. Ayrıca renkler halojen lambaların renk referanslarıyla da örtüşüyor. Bu durum sadece renklendirilmiş objelerde değil katılımcıların ten renklerinde de görülüyor.

Soraa’nın CTO’su Mike Krames konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Renksel geriverim ve beyazlık gerçekten önemli mi diye soranlar oluyor. Evet önemli ve artık elimizde bunu kanıtlayacak veri var. Çünkü bizim lambalarımızın hepsi, görülebilen tüm spektrumu renklendirebiliyor. Beyaz malzemeler, kağıtlar, plastikler artık çok daha parlak ve insanların gülüşleri daha beyaz daha doğal ve daha güzel… Bu da, LED aydınlatmanın çevresel ve ekonomik faydalarından yararlanmak isteyen ancak ışık kalitesinden vazgeçmek istemeyen perakendeciler ya da tüketiciler için iyi bir haber.”

Haber kaynağı: http://www.compoundsemiconductor.net/article/95126-soraa-cites-new-research-on-led-colour-quality.html