Search

Ziyaretçiler Grottoes’i Soraa LED lambaları ile yeniden deneyimliyor

image

Türingen, Almanya’da bulunan Saalfeld Fairy Grottoes, Soraa LED lambalarıyla aydınlatıldı ve böylece maden oluşumlarının doğal renklerini mağaralarda tam olarak görmek mümkün oldu.

Ünlü Saalfeld Fairy Grottoes, Soraa’nın gallium-nitride on gallium-nitride (GaN on GaN™) LED teknolojili lambalarıyla aydınlatıldı. Full-spektrumyüksek renksel geriverime sahip (95 CRI) lambalar sayesinde maden oluşumlarının (istiflerin ve sarkıtların) renkleri tam olarak ortaya çıkarken, önceki aydınlatmanın monoton renklerle endüstriyel bir görünümde olduğu sonucuna varıldı.

Saalfeld Fairy Grottoes Almanya’nın Türingen şehrinde bulunuyor. Saafeld’in arduvaz renkli dağları altın ve gümüş madenciliği ile ilgili operasyonların ardından alum ve vitrol çıkarılması için kazı yeri haline gelmişti. Daha sonraları terk edildi ve 1914’te sergi alanı olarak açılana dek içinde maden oluşumları devam etti.

Monoton olarak nasıl göründüğü göz önüne alındığında, bu mağaraları önemseyen Feengrotten GmbH organizasyonu, oluşumları sanatçı bir yaklaşımla yeniden aydınlatmak için bir aydınlatma tasarımcısı aramaya karar verdi. Aydınlatma güzeldir. Feengrotten GmbH direktörü Yvonne Wagner “Artık mağaralardaki gerçek renkler çok daha çarpıcı ve alttaki tonlar ilk kez görülebiliyor” diye konuştu.

Wagner, Köln’de bulunan Aktivraum şirketinin sahibi, aydınlatma tasarımcısı Rolf Zavelberg’la çalışmaya karar verdi.Sonunda Zavelberg’in tercihi, yüksek renksel geri verim (CRI), enerji verimliliği ve düşük bakım maliyetleri nedeniyle Soraa GU10 duylu (MR16 ) LED lambalar oldu.“Bizim yaklaşımımız ışıkla şiir yazmak, ışık ve gölgenin ardında saklanan güzelliği ortaya çıkarmak” diyen Zavelberg “Saafeld Fairy Grottoes’e gelen ziyaretçilerin mekanın doğal güzelliğinin ve yaratıcı gücünün farkına varmalarını istiyor.

GaN on GaN teknolojisi, Soraa LED’lerinin mavi ışık yayan geleneksel LED’lerin aksine mor ışık yayabilmelerine imkan tanımaktadır. Bu sayede Soraa LED’leri spektrum içindeki tüm renkleri doğal güneş ışığı gibi yayarak geri verebilmektedir. Bu teknolojiye (VP₃) deniyor.Ve işte tam da bu sebeple, doğru renk performansının önemli olduğu perakende mağazalar, restoranlar, müze ve otel projelerinde Soraa tercih ediliyor. Örneğin, Hakkasan Grubu, Soraa ürünlerini Amerika’da ve küresel piyasadaki bazı trend restoranlarında kullandı. Bu yılın başlarında, Soraa, high-end showroom uygulamalarında iki projeye daha imza attı.

Bununla birlikte, Alman mağaraları, Soraa’nın bu tarz bir doğal ortamda kullanıldığı ilk proje oldu. Soraa lambaların renk sıcaklığı ve optik seçenekleri, mağaranın karakterini değiştirmeden ve fakat görkemli oluşumları zenginleştiren bir aydınlatma sağladı.“Mağaralarda Soraa LED’lerle mükemmel aydınlatılmış bir sanat var” diyen Zavelberg’e göre, “şimdi tek bir rengin binlerce varyasyonu görülebiliyor.”

Haber kaynağı: http://www.ledsmagazine.com/articles/2016/05/visitors-experience-grottoes-in-new-light-with-soraa-led-lamps.html