Search

Cooledge aydınlatmayı yepyeni bir seviyeye taşıyor

“Satmayacak bir şeyi icat etmek istemem. Satış faydanın bir kanıtıdır ve fayda sağlamayan bir şey başarılı olamaz”Thomas Edison

image

Elbette Furbies, disko müzikleri, evcil hayvanlar için taşlar gibi “değerli” sayamayacağımız ama oldukça çok satan örnekler de var. Ancak Edison’ın felsefesi şu anda var olan şirketler için ortaya çıkaracakları yeni icatlar adına önemli bir noktanın altını çiziyor. Bir fikri birisi ortaya çıkıp da “kullanıcı dostu” yapana kadar o sadece “bir fikirdir”. İşte tam da bu noktada iyi fikirler “kârlı” hale gelir.

Cooledge Aydınlatma şirketi, yenilikçi vizyonu ve ürünleriyle ilgi çeken bir firma. Cooledge’in LED aydınlatma yaprakları gerçekten bir kağıt inceliğinde ve tamamen esnek.

Böylelikle kesilebiliyorlar ve herhangi bir odanın yapılandırmasına uyum sağlayabiliyorlar.

Cooledge’in CEO’su Wade Sheen: “100 yıldan fazla bir süredir mimarların ve aydınlatma tasarımcılarının çözmeye çalıştığı bir problemi özünde çözdük. Karolarımız sayesinde tasarımcıların içine ışık konacak “kutular” tasarlamalarına gerek yok. Bizim aydınlatma kaynağımız sayesinde tasarımcılar kağıt üzerinde istedikleri her şeyi tasarlayabilirler.” diye konuşuyor.

Bu yapraklar dokunulduğunda soğuklar ve bu yüzden soğutucuya gerek duymuyorlar. Tıpkı geleneksel aydınlatma armatürlerinde bulabileceğiniz alüminyum bir temel gibi. Bu aynı zamanda onların herhangi bir yüzeye takılabileceklerini de gösteriyor. Örneğin kuru bir duvara, ahşaba, plastiğe ya da hatta kartona.

Cooledge Lighting
Cooledge Lighting

Sheen konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Bugünlerin şık mimari trendlerinden biri, tavanın ya da duvarın tümü gibi, aydınlatılmış büyük yüzeylere sahip olmanız. Bu da tamamen bizim ışıklarımızın kullanılabildiği bir yapılandırma. Sadece yüzeyi karolarımızla kaplayın ve üzerine, kumaş ya da cam gibi, ışığı yayacak bir materyal yerleştirin. Sonrasında ise bu efektin tadını çıkarın, çünkü gerçekten çok güzel..”

Cooledge’in esnek aydınlatma yaprakları tamamen geri dönüştürülebilir materyallerden ve plastiklerden oluşuyor. Ürünler çevre dostu ve ışık kaliteleri oldukça yüksek.

Sheen, firmalarının ilk ürünlerine eleştiride de bulunuyor. İlk ürünlerinde de teknolojinin (o büyük, güzel fikrin) orada olduğunu ancak “fayda” (Edison’ın da bahsettiği) kavramından yoksun olduklarını söylüyor. Bu yüzden, Sheen’e göre firma çizim tahtasına geri döndü ve “kurulabilir” ürünler yaratmak için dikkat çekecek oranda R&D yatırımı yaptı.

Cooledge’in R&D aldığı geri dönüşSheen: “İlk önce birçok ürün takibi yaptık. Genellikle müteahhitlere bizim bu ince yapraklarımızın nasıl yerleştirileceğini açıklamakta güçlük çektiğimiz için bu durumu da onlar için daha kolay hale getirmek istedik. Şimdi LED yapraklarımız bir kutunun içinde ve karolar gibi yığılmış durumdalar. Saplara ya da cıvatalara ihtiyaçları yok. Müteahhit bu ürünleri kullanımı son derece kolay bağlayıcılarla duvara uygulayabiliyor, ihtiyacı olan boyutlarda kesebiliyor. Hem sezgisel hem de ölçeklendirilebilir bir aydınlatma sistemi. Bu yüzden de aydınlatma pazarında ciddi bir kalkışa geçtiğini düşünüyorum.” diyor.

Herhalde Edison da bu tabloyla gurur duyardı… Sheen, geçen yıla göre ürünün satışlarının dört katdan da fazla olduğunu belirtiyor. Cooledge’in gittikçe genişleyen perakende müşteri listesinde Coach, Harley Davidson ve Walgreens gibi ünlü şirketler bulunuyor. Ayrıca Gensler ve Foster + Partners gibi uluslararası mimari firmalarıyla yaptığı işlerin sayısı da giderek artıyor.

Cooledge ürünleri artık Los Angeles, Londra, New York ve Dubai dahil dünyanın her yerinden sipariş edilebiliyor. Firmanın aldığı bazı ödüller ise şöyle: 2015 Teknoloji Etkisi Ödülleri/Yılın En İyi Çıkış Yapan Şirketi, The Best in Show Ödülü/GlobalShop 2015, BC Teknolojik Etki Ödülü/Ürün Yeniliğinde Mükemmellik.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda 6 yıllık bir şirket için oldukça etkileyici bir tablo olduğu söylenebilir. Export Development Canada (EDC) firması da Cooledge için aynı şekilde düşünüyor. Şirket Öz Kaynak Yatırım Programı kapsamında 2014 yılında Cooledge’e 1.6 milyon dolar yatırım yaptı.

EDC’nin üst düzey yatırım yöneticisi Michael Machabee ise Cooledge’la ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Detaylı bir iş planı, eşsiz bir ürün, pazarda büyüyecek bir alan, kendine bu işe adamış bir yönetim ekibi ve güçlü yatırımcılar. Onlar elbette Kanada ihracatçıları için bir model oluşturuyor. Biz Cooledge’ı ‘Kanada adına itibar oluşturanlar’ diye tanımlıyoruz. Uluslararası fuarlardan ödüllerle döndüler, çok uluslu şirketlerle kontratlar imzaladılar ve dünyanın dört bir köşesindeki şehirlerde yerel müteahhitleri etkilediler. Onlar Kanada’nın uzmanlığını yurt dışında sergiliyor ve diğer yenilikçi tedarikçiler için kapılar açıyorlar… ”

Haber kaynağı: http://exportwise.ca/vancouver-cooledge-lighting-new-level/