Search

Infrared LED (Kızıl Ötesi) uygulamaları – Kamera Teknolojileri – 850 nm ve 940 nm

Infrared (Kızıl Ötesi) ışık ne demek?

Işık, esasında bir yerden bir yere yayılan bir radyasyon, enerji. Farklı dalga boyları ile karşımıza çıkan ışığın, 380 nm ile 780 nm arası kısmı ise, görülebilir ışık tayfı (spektrumu) olarak ifade ediliyor. Binlerce yıllık evrim sürecinde gözümüz bu dalga boylarını algılayacak şekilde gelişmiş ve bugün ki şeklini almış.

image

Görülebilir ışık tayfı içerisinde yer alan ışık farklı dalga boylarına göre renklere ayrılıyor. Bu anlamda 780 nm ve üzeri yakın dalga boylarına “kırmızının ötesi” anlamıda kızıl ötesi ışık denmekte ve özellikle kamera ve kumanda gibi teknolojiler de kullanılmaktadır.

Genellikle tepe noktaları olarak 850 nm ve 940 nm’ni olduğu dalga boylarının kullanıldığı bu uygulamalar, LED’lerin verimlilik artışı ile beraber her geçen gün daha da önem kazanıyor.

LED Engin, Kızıl Ötesi LED ürünlerini farkı

LED Engin markası ile Kızıl ötesi LED çözümlerinde sektörden ayrışan bir yaklaşım gösteriyor. LED Engin bir çip üreticisi değil, bir paket üreticisi. Özellikle seramik bazlı patentleri ile oluşturduğu paketlerde sektörün ötesinde bir gücü, sektör ötesi bir ısı yönetimi ve hazır lens alternatifleri ile beraber sunuyor. Bu anlamda dar alandan elde edilebilecek yüksek ışık akılarında rakipsiz bir noktada. Bu kamera teknolojisi için daha uzun mesafelerin algılanması ya da daha yüksek çözünürlük demek.

LuxiGen 850 nm & 940 nm Kızılötesi LED ürünleri. Kompakt, Güçlü ve Sağlam.

Önemli avantajlar:

  • Double Junction Yüksek Işık Akısı: Sürekli akım sürüşü olarak 1.2A.
  • Aşırı Işık Akısı: Anlık akım sürüşü olarak 5.0A.
  • En Düşük Termal Direnç: LED’ler performansı en üst seviyede iken bile daha soğuk çalışır.
  • Sağlam Seramik Paket ve Cam Lens: Zorlu koşullarda bile uzun ömür.
  • Tek Platform: 850 nm ve 940 nm çözümlerde bile aynı boyut.
  • Optimize Edilmiş Işık Çıkışı: Maksimum ışık çıkışı ve homojenlik
  • TIR Optikleri: Önemli optik firmalarından hazır çözümler ile uyumlu.
image
image